סיכונים בעבודה בגובה​

על הגובה

על הסיכונים הכרוכים בעבודה בגובה באתרי בניה ועל האופן בו ניתן לצמצם את הסיכונים

 

עבודה בגובה היא אחד מתחומי התעסוקה המסוכנים ביותר בענף הבנייה.

הנתונים באשר לפגיעות שנגרמו לעובדים כתוצאה מעבודה בגובה מטרידים ובמדינות רבות פועלים לשם חקיקה של כללים ורגולציות שיבטיחו למנוע כמה שיותר מהסיכונים הכרוכים בעבודה בגובה.

כך, למשל, הפגיעות הקטלניות שנרשמו כתוצאה מעבודה בגובה בענף הבנייה עולות על הפגיעות שנרשמו בענפים אחרים פי ארבע.

ישנם כמה סיכונים עיקריים באתר בנייה שתורמים לעליית במקרים של פגיעות כתוצאה מעבודות בגובה.

ענף הבנייה כולל בהכרח עבודות גובה. העבודה מתבצעת בתוך ומחוץ למבנים וכוללת עבודה על גגות, פיגומים, סולמות, מנופים, מעלונים וסנפלינג.

בין הגורמים שתורמים לסיכון אפשר למצוא גם תנאי מזג אוויר חריגים, כשל בציוד, רשלנות ותאונות. הסיכונים של עבודה בגובה יכולים לעלות במקרים של תנאי ניידות וגישה מוגבלים. אלה יכולים לגרום לעליה בהרוגים ובפציעות.

עבודות הבנייה לא מתבצעות רק על מבנים שנבנים לגובה. לעתים קרובות מתבצעת הריסה לשם פיתוח המבנה. שלבי הבנייה יכולים לכלול גם עבודה בתוך הקרקע או מתחתיה, עם חפירה ויצירת תעלות ובורות, אשר כל אחד מהם יכול ליצור תקרית חמורה ולגרום לפגיעה ולפציעה, במקרה של קריסה.

חלק מהפעולות שיכולות לצמצם את הסיכון ניתנות לביצוע אם כל הצוות יהיה אחראי ומודע לנושא הבטיחות בעבודה ובאימון בעבודה בגובה, שכוללים גם את השימוש הנכון ברתמות ובפיגומים. צוות מפקחים צריך לבדוק את הציוד באופן קבוע ולוודא שאין סכנה כתוצאה מבלאי.

כמו כן יש לפקח על העבודה בתנאי מזג אוויר שונים.

היבואן הרשמי של חברת מיטלמן בישראל