עבודה בגובה

מעל כולם

 

די בטעות קטנה כדי שמשימה שגרתית תהפוך לפציעה חמורה או אף לגרוע מכך. קראו מדוע עבודה בגובה דורשת השקעה משמעותית באמצעי בטיחות.

 

בין אם מבצעים עבודה בגובה מדי יום ובין אם מבצעים עבודה כזו לעתים רחוקות, להשקעה באמצעי בטיחות יש חשיבות עליונה. די בטעות אחת, על מנת שמשימה פשוטה ושגרתית תהפוך לפציעה חמורה ואף למוות. כל עבודה בגובה דורשת הגנה מפני סכנת נפילה.

 

עבודה בגובה מתייחסת לכל עבודה בה אדם עלול ליפול ולפצוע את עצמו. בין אם מדובר בעבודה על סולם, על בעבודה גגות של מבנים או בעבודה סביב פתחי ניקוז רחבים או פתחי ביוב שמובילים אל בורות עמוקים ותעלות. גם עבודה על מנופים נחשבת לעבודה בגובה.

 

בתעשייה הכללית, עבודות מהסוג האמור מחייבות הגנה מפני נפילות. ההגנה מותאמת לכל שינוי בגובה בטווח של ארבעה מטר ומעלה.

 

אחת ההמלצות היא התקנת מעקה בטיחות להגנה פסיבית בכל אתר בו ניתן לעשות כן. מדובר בדרך קלה ומומלצת לשמירה על בטיחות. במקרים בהם הותקנו מעקות בטיחות, אין צורך בהדרכה או בציוד בטיחות נוסף משום שהעובדים אינם נדרשים לעשות דבר על מנת לשמור על בטיחותם, פרט לאחיזה במעקה. ניתן להקין מעקות מסוגים שונים, על מנת ליצור מערך הגנה מלא, בהתאם למיקום בו מדובר. כך, למשל, התקנת מעקות תמיכה סביב לסולמות המובילים לגגות, היא הדרך הקלה ביותר להגנה מפני נפילות.

 

לעבודה בגובה שמתבצעת במיקום בו לא ניתן להתקין מעקה או מערכת מעקות, יש להצטייד בחבלים, רתמות ואמצעי קשירה ותמיכה מתאימים. על הציוד להתאים לתקנים הדרושים, למשקל העובד ולתנאי השטח. ציוד מתאים יבטיח עבודה בתנאים בטוחים וימנע סכנת נפילה.​

ספק מורשה של משרד הביטחון​