מעוף עובדים בגובה - תרנים

רק בגלל הרוח

 

הכירו את התכונה המבדילה בין תרנים לבין מגדלי מוטות ולימדו אילו גורמים משפיעים על התקנתם במקומות שונים.

 

במשך שנים רבות שימשו הן תרנים מחוברים והן מגדלי מוטות לתמיכה בתשתיות שונות בענפים שונים, כגון ענף הספנות. בין התשתיות הרווחות גם אנטנות לתקשורת. הבחירה בין תרנים לבין מגדלי מוטות הושפעה משיקולים מסורתיים. עם זאת, לתרנים יש יתרונות ברורים בשטחים פתוחים, בעוד שמגדלי מוטות משמשים בשטחים בנויים ועירוניים יותר.

 

לעתים קרובות, תרנים ומגדלי מוטות משמשים לתמיכה בתשתיות לשידור רדיו וטלוויזיה ולאנטנות סלולריות. כתוצאה מכך תרנים ומגדלי מוטות ממוקמים על ראשי הרים וגבעות, אזורים בהם נרשמות טמפרטורות קיצוניות, מהירות רוח גבוהה במיוחד ואף שלג וקרח. תרנים משמשים גם בכלי שיט מסוגים שונים. משום הרוחות הסוערות התרנים ומגדלי המוטות גמישים ורגישים לעומסים באופן דינמי. התגובה הדינמית שלהם חשובה בניתוח צורתם וגובהם.

 

מידת העמידות בפני מהירות הרוח, היא אחד הגורמים המשמעותיים בהתקנת תרנים ומגדלי מוטות. בהתקנת מגדלי מוטות דרושות יציקות שיקבעו את המקטעים השונים. בהתקנת תרנים דרושים חלקים צינוריים שמאפשרים לרוח להחליק על פני צדי התורן. גמישותם של מגדלי המוטות אינה דומה לזו של התרנים, משום שהם אינם דינמיים באופן לינארי. עם זאת, מגדלי המוטות רגישים לדינמיקה של מהירות הרוח ובהתקנתם יש להתחשב במהירות זו, לפי גובה המבנה או המקום בו הם מוצבים.

 

עמידות התרנים בפני מהירות הרוח לינארית. במהלך השנים משתמשים בשיטות שונות לניתוח עמידות זו, על מנת לשפר אותה. הניתוח כולל מספר משתנים, כגון מהירות ומשך משבי הרוח, שמובילים לבחינה של שיטות שונות, כגון שיטת המשב, שיטת תיקון מהירות הרוח וכן הלאה.

ספק מורשה של משרד הביטחון​