חילוץ והצלה​

העוסקים בענף החילוץ וההצלה יהיו אנשי מקצוע ותיקים ומאומנים ביותר, בעלי רקע, הכשרה וניסיון לא מבוטלים.

כך הם פועלים

ענף החילוץ וההצלה הוא אחד הענפים הכי מגוונים שקיימים במשק, כשרוב התחומים בענף כרוכים בצוותי בעלי מיומנויות מסוימות. תפקידי הלוקחים חלק בענף נעים בין פעולות בסיסיות ויומיומיות או חילוצי כלי רכב לבין חילוץ והצלה במרחבים מורכבים, כגון במקרים של קריסת מבנים מצבי חירום הדורשים הצלה.

צוות חילוץ והצלה פועל כארגון שירות חירום, המשתמש בציוד וידע מיוחדים להצלת אנשים. ישנם שני יישומים אופייניים לצוותים אלה: חוליות הצלה של אנשים לכודים וחוליות הצלה של אנשים במצבי חירום רפואיים.

החברים בצוותי החילוץ וההצלה יהיו באופן מסורתי אנשי מקצוע ותיקים ומאומנים ביותר של השירותים השונים. מדובר באנשי מקצוע בעלי רקע, הכשרה נרחבת וניסיון לא מבוטל במספר של מצבי חירום שונים. ההכשרה הטכנית של אנשי הצוות כוללת מיומנות בחילוץ והצלה מבניינים, ממרחבים מוגבלים, באמצעות חבלים וגובה, מיומנות בפעולות הצלת במים, מיומנות בהצלה מתוך כלי רכב ובמקרים הדורשים התערבות מהירה.ישנם שלושה תחומים עיקריים במסגרת פעילות צוותי חילוץ והצלה. התחום הראשון כולל בדרך כלל את הפעולות הבסיסיות הדרושות במקרים שמתרחשים במרחב האזרחי היומיומי. במקרים כאלה משמשים אנשי הצוות בעיקר כחלק מפינוי וסיוע לנפגעים בשטח. כך, למשל, כוחות כיבוי יגיעו לשטח עם כלי הצלה וכיבוי אש, אשר חלקם בנויים על שלדה של משאית מסחרית. הכלים כוללים, ווים בסיסיים, גרזנים, מסורים, אתים, חבלים, שרשראות, מתלים, מנוע הצלה הידראולי, כלי פריצה, פנסים, יריעות, וציוד עזרה ראשונה.

ספק מורשה של משרד הביטחון​